DAS Audio 10431060 Model VANTEC-15 2-Way Passive Full Range Loudspeaker System; 15" FV Series Low Frequency Transducer; 1 x FEM-Optimized Compression Driver; Built-in Rigging Points
DAS AUDIO
  • Order within 20 hours and 58 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 2-way, full-range system
  • 15" FV series bass loudspeaker
  • 1 x FEM-optimized compression driver
  • Enclosure design allows for stage monitor use
  • Built-in rigging points
  • DualAngle (0/10) pole mount socket
The VANTEC-15 is a 2 way passive full range loudspeaker that utilizes a 15" FV series low frequency transducer and a 1 FEM optimized compression driver. The multi angle cabinet is constructed of Birch plywood protected by the DAS ISO flex black paint finish. Two bar handles with soft rubber inserts and a rugged steel grille are provided. A 35 mm tripod socket with dual angle (0/10) allows for stand mounting.
Key Features:
- 2-way, full-range system
- Built-in rigging points
Specifications:
- Frequency Range (-10 dB): 60 Hz - 20 kHz
- Horizontal Coverage (-6 dB): 90
- Vertical Coverage: 50
- Nominal Impedance: 8 ohms
- RMS Power Handling: 500
- Peak Power Handling: 2000
- On-axis Sensitivity 1W/1 m: 99 dB SPL
- Maximum Peak SPL at 1 m: 135 dB
- Recommended Amplifier: PA-1500
- Audio Input Connector: 1 x speakON NL4
- Audio Output Connector: 1 x speakON NL4
- Enclosure Construction: Birch Plywood
- Enclosure Geometry: Trapezoidal
- Rigging: M10 Rigging Points
- Finish: ISO-flex Paint
- Color: Black
- Depth: 380 mm (17.5 inches)
- Dimensions (HxWxD): 28.3 x 18 x 17.5 inches
- Net Weight: 51.8 pounds
Shipping and Returns