CRL BM30X30SN Satin Nickel 30" BM Series Back-to-Back Tubular Towel Bars with Metal Washers
CRL
  • Order within 3 hours and 40 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Use Monolithic Tempered Glass
  • 3/4" (19 mm) Diameter Heavy Brass Tubing (1.5 mil Thick)
  • Custom Finishes Available
  • Decorative Metal Washers Also Serve to Cover Any Defect in Hole in Glass
  • Our Most Popular Back-to-Back Towel Bar Series
SPECIFICATIONS:
Material: 3/4" (19 mm) Diameter Brass Tubing (1.5 mil thick); 1-1/4" (32 mm) Diameter Metal Washers
Glass Thickness Range: 1/4" to 1/2" (6 to 12 mm)
Hole Diameter Required: 1/2" (12 mm)
Thread Size 1/4"-20
Center-to-Center Hole Spacing:
12" Towel Bar = 12" (305 mm)
18" Towel Bar = 18" (457 mm)
24" Towel Bar = 24" (610 mm)
30" Towel Bar = 30" (762 mm)