Cerwin Vega 12W-3 12" 4 Ohm Recone Kit - CV HTW151-12 - Incl. Adhesives
SPRINGFIELD SPEAKER
  • Order within 15 hours and 34 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Aftermarket Recone kit for Cerwin Vega 12W-3
  • Kit shown in photo is specific to this speaker.
  • Includes all the adhesives, shims, and wires needed.
  • This is NOT a drop-in kit - this is a professional kit.
Aftermarket Cerwin Vega 12W-3 12" 4 Ohm Recone Kit - CV 12W-3 -12. Kit shown in photo is specific to this speaker. **NOTES** #1 - Kit includes all the adhesives, shims, and wires needed. #2 - This is NOT a drop-in kit - this is a professional kit. #3 - You must reuse original gasket. THIS IS A NOT A PRE-ASSEMBLED DROP-IN KIT. Kit includes: 1 - 12" Cerwin Vega cone; 1 - 2.02" Voice coil on Kapton former (NOT aluminum like original); 1 - Spider; 1 - 1000W lead wires; 1 - 3.75" Felt Cerwin Vega logo dust cap; 1 - Bottle of BSC speaker cement; 1 - Bottle of professional-grade CA Adhesive (For voice coil); 1 - Spray bottle of CA Adhesive Activator; 1 - Voice coil shims.
Shipping and Returns
Springfield Speaker.
Cerwin Vega 12W-3 12" 4 Ohm Recone Kit - CV HTW151-12 - I...