CELESTION
  • Order within 15 hours and 37 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • SPECIFICATIONS || Power rating : 120W || Continuous power rating : 240W || Rated impedance : 8 || Sensitivity : 108dB || Frequency range : 500-20,000Hz || Recommended min. crossover (12dB/oct) : 800Hz || Magnet type : Neodymium || Voice coil diameter : 75mm / 3in || Voice coil material : Edgewound copper clad aluminium || Diaphragm material : Titanium || Surround material : Polyimide ||
  • MOUNTING INFORMATION || Width : 120mm / 4.7in || Depth : 55mm / 2.2in || Fitting : Bolt (4 x M6 holes on 102mm/4in PCD) || Throat exit : 35mm / 1.4in || Unit weight : 1.7kg / 3.7lb || PACKED DIMENSIONS & WEIGHT || Single pack size W x D x H : 170mm x 140mm x 75mm / 6.7in x 5.5in x 3in || Single pack weight : 2kg / 4.4lb ||
  • Power rating : Tested for two hours on plane wave tube using a continuous, band-limited pink noise signal as per AES standard. || Power calculated on minimum impedance. || Continuous power rating : Defined as 3dB greater than the AES rating. || Sensitivity : Measured on axis at 1W, 1m, using typical horn, in 2 anechoic environment.
  • The CELESTION T6611 is a part number for a Celestion 1.4 inch compression driver, which is a type of loudspeaker optimized to reproduce high-frequency sounds and is commonly used in professional audio systems. These drivers are designed to be paired with a horn or waveguide to efficiently project sound over a wide area, making them ideal for live sound reinforcement and public address systems.
CELESTION T6611 CDX14-3055 PRO Audio 1.4-inch Drive Exit Neodymium Magnet HF Compression driver 8-Ohm 120 Watt Rms 240 Watt Max Titanium Diaphragm || GENERAL || Brand : CELESTION || Model Number : T6611 | CDX14-3055 || UPC : 739894661140 || Maximum modal suppression phase plug || Deep-drawn titanium diaphragm with polyimide surround || Sound Castle soft clamping diaphragm assembly || || SPECIFICATIONS || Power rating : 120W || Continuous power rating : 240W || Rated impedance : 8 || Sensitivity : 108dB || Frequency range : 500-20,000Hz || Recommended min. crossover (12dB/oct) : 800Hz || Magnet type : Neodymium || Voice coil diameter : 75mm / 3in || Voice coil material : Edgewound copper clad aluminium || Diaphragm material : Titanium || Surround material : Polyimide || || MOUNTING INFORMATION || Width : 120mm / 4.7in || Depth : 55mm / 2.2in || Fitting : Bolt (4 x M6 holes on 102mm/4in PCD) || Throat exit : 35mm / 1.4in || Unit weight : 1.7kg / 3.7lb || PACKED DIMENSIONS & WEIGHT || Single pack size W x D x H : 170mm x 140mm x 75mm / 6.7in x 5.5in x 3in || Single pack weight : 2kg / 4.4lb || || Power rating : Tested for two hours on plane wave tube using a continuous, band-limited pink noise signal as per AES standard. || Power calculated on minimum impedance. || Continuous power rating : Defined as 3dB greater than the AES rating. || Sensitivity : Measured on axis at 1W, 1m, using typical horn, in 2 anechoic environment. || The CELESTION T6611 is a part number for a Celestion 1.4 inch compression driver, which is a type of loudspeaker optimized to reproduce high-frequency sounds and is commonly used in professional audio systems. These drivers are designed to be paired with a horn or waveguide to efficiently project sound over a wide area, making them ideal for live sound reinforcement and public address systems.