Carling Boat Circuit Breaker CLB-103-27E3N-W-A/10 | 10A 125V - 250V
DIRECTNINE BASICS
  • Order within 17 hours and 12 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Part Manufacturer: Carling; Seris: CLB; Part Number: CLB-103-27E3N-W-A/10
  • Material: Plastic Color: White / Black
  • Amps: 10A; Voltage: 125V - 250V AC / 32V DC
Boat part number 1097307 is a new CLB Series 10A push-to-reset circuit breaker from Carling, part number CLB-103-27E3N-W-A/10 .
This breaker switch is constructed out of white and black marine grade plastic. Rated at 10A, 125V - 250V AC / 32V DC. Measures approximately 1/2" W x 1 3/8" H x 2 1/4" D overall and requires an approximate 3/8" Dia. cutout. Has (2) spades.
Specifications:
Part Manufacturer: Carling Seris: CLB Part Number: CLB-103-27E3N-W-A/10 Material: Plastic Color: White / Black Amps: 10A Voltage: 125V - 250V AC / 32V DC Overall Dimensions: 1/2" W x 1 3/8" H x 2 1/4" D Cutout Dimensions: 3/8" Dia. Connections: (2) spades Sold as seen in pictures. Customers please note every computer shows colors differently. All measurements are approximate.
Hardware and instruction / installation manual not included.
Shipping and Returns
DirectNine Basics.
Carling Boat Circuit Breaker CLB-103-27E3N-W-A/10 | 10A 1...