Bresser Messier Telescope NT-150L/1200 Optical Tube
BRESSER
  • Order within 21 hours and 48 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The very large 150mm aperture and the focal length of 1200mm allow 300x magnification and observations far beyond our solar system. The GP prism rails with stainless steel clamping surface allow mounting on almost all other telescopic mounts.
  • The tube is equipped with an excellent Hexafoc focuser with 2.5 inch free inner diameter and the handle ensures easy transport and also serves as a mounting surface for cameras.
  • Dimensions: tube diameter: 180 mm; tube length: 1120 mm; weight: 6.5 kg
  • Box contents: optical tube; 26 mm Super Plssl eyepiece (31.7 mm/1.25 inches); integrated 31.7 mm and T2 adapter; adapter for 50.8 mm (2 inch) eyepieces; tube clamps with dovetail rail with clamping surface made of stainless steel (44 mm universal dovetail for GP/EQ5/LXD75); handle 6x30 viewfinder scope; astronomy pc software stellarium; rotating star map
The Messier NT-150 is characterised by high stability and a crisp look. The opening of 150 mm allows you to observe smaller fogs in the vastness of space. Find the remains of a gigantic star explosion from 1054 in the constellation Taurus or drive off the glowing filaments of the Great Orion Nebula. Spot the famous fire wheel galaxy in the constellation Big Cart or find the dumbbell nebula in the constellation Foxes. This telescope is only an optical tube, without mount and tripod.