BLAUPUNKT
  • Order within 18 hours and 50 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • WIDE & SWEEP LEVEL CONTROL: Dial in frequencies using adjustable controls
  • WIDE FREQUENCY RESPONSE: 10Hz - 100kHz
  • GLOBALLY RECOGNIZED - Founded in 1924 in Germany, BLAUPUNKT has earned a reputation for delivering exceptional listening experiences. Its car radios, speakers, navigation systems + other devices are appreciated for their performance + durability.
EP-1000XPRO Specifications Maximum Input Level: 15V RMS Maximum Output Level: 13.5V peak Frequency Response: 10Hz 100KHz; +/- 1dB Total Harmonic Distortion: 0.003% Signal to Noise Ratio: 130dB Balanced Input Noise Rejection : >60dB Input Impedance: 10K Ohms Output Impedance: 150 Ohms Power Supply: High Headroom PWM Power Draw: 150mA Recommended Fuse Rating: 1 Amp Dimensions: 7.5 x 5.2 x 1.1 in