DEEJAYLED
  • Order within 17 hours and 13 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • GLOBALLY RECOGNIZED - Founded in 1924 in Germany, BLAUPUNKT has earned a reputation for delivering exceptional listening experiences. Its car radios, speakers, navigation systems + other devices are appreciated for their performance + durability.
"BLAUPUNKT BPAHX80DSP 8 Channel Class D DSP Amplifier Car Audio Receiver System With The Robust Power Output Of The C-Series Amplifiers || GENERAL : Brand : BLAUPUNKT || Model Number : BPAHX80DSP | BPA-HX80DSP || UPC : 860009606944 || Weight : 10 lbs || Dimensions : 12.24 x 5.71 x 2.01 inch || BLAUPUNKT BPA-HX80DSP Unleash the full potential of your car audio system with the robust power output of the C-Series amplifiers. || The Blaupunkt BPA-HX80DSP is an 8-channel Class D DSP amplifier that offers robust power output and advanced sound processing capabilities. || || The Blaupunkt BPA-HX80DSP is an 8-channel Class D DSP amplifier that offers robust power output and advanced sound processing capabilities. || Here are the key specifications || 8CH CLASS D DSP Amplifier || Power output 4ohm (watts): 60W X 6 + 80W X 2 || Power output 2ohm (watts): 90W X 6 + 120W X 2 || Total Harmonic Distortion (THD): 0.05% || Frequency Response (3dB): 20Hz~20KHz || Signal to Noise Ratio: 100dB || || Here are the key specifications || Sensitivity: 0.2~6V || Dimensions: 378mm x 151mm x 64mm || Channel Separation: >60 dB || Input Impedance: Low=22K Ohms / High=100 Ohms || Subwoofer Phase Shift: 0/180 || Software compatible OS: XP SP3, Vista, 7, 8, 10 || 8 Presets, Gain -60dB- 0dB || 6- 48 dB/Oct. HPF/BPF/LPF || Time Delay: 0-20ms/0-692cm || || Here are the key specifications || All Equalizer Frequency adjustable || 8 x 31-Band Equalizer, -20- 20dB, Q adjustable || Setting range: 20-20.000 Hz || Signal Input: RCA X 6 / AUX RCA X 2 || Signal Output Remote Controller: for Master Volume, Subwoofer Volume, Mode Selection || Dimensions: 311 X 145 X 51mm || || This amplifier is designed to provide a high-quality audio experience with a focus on clear and precise sound reproduction. It features a sleek and modern design, compact in size for easy installation in most car models. The user-friendly interface includes intuitive controls and a clear LED display."