BLAUPUNKT BPAHX1200 1-Channel Mono Block 1200 Watts Class-D Car Audio Amplifier Sound Speaker System
BLAUPUNKT
  • Order within 16 hours and 15 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • GENERAL : Brand : BLAUPUNKT || Model Number : BPAHX1200 | BPA-HX1200 || UPC : 860009606951 || Weight : 10 lbs || Dimensions : 12 12 6 in || BPA-HX1200 Unleash the full potential of your car audio system with the robust power output of the C-Series amplifiers. ||
  • FEATURES || * MONOBLOCK CLASS D Amplifier || * Power output 4ohm (watts): 650W x 1CH || * Power output 2ohm (watts): 900W x 1CH || * Power output BTL (watts): 1200W x 1CH || * THD: 0.2% || * Frequency response (1dB): 10Hz~250Hz || * Signal to noise ratio: 85dB || * Sensitivity: 0.2~6V || * Recommended fuse type: 30A x 3 || * Dimensions: 263mm x 207mm x 50mm ||
  • The Blaupunkt BPA-HX1200 is a powerful mono block Class D amplifier designed for car audio systems. || Here are the key specifications || Power Output || 4 ohm (watts) : 650W x 1CH || 2 ohm (watts) : 900W x 1CH || BTL (watts) : 1200W x 1CH ||
  • Total Harmonic Distortion (THD) : 0.2% || Frequency Response (1dB) : 10Hz~250Hz || Signal to Noise Ratio: 85dB || Sensitivity : 0.2~6V || Recommended Fuse Type : 30A x 3 || Dimensions : 263mm x 207mm x 50mm || BLAUPUNKT-1200-WATT-MONO-BLOCK-D-CLASS-POWER-AMPLIFIER-2-OHM-STABLE-BPA-HX1200
"BLAUPUNKT BPAHX1200 1-Channel Mono Block 1200 Watts Class-D Car Audio Amplifier Sound Speaker System || GENERAL : Brand : BLAUPUNKT || Model Number : BPAHX1200 | BPA-HX1200 || UPC : 860009606951 || Weight : 10 lbs || Dimensions : 12 12 6 in || BPA-HX1200 Unleash the full potential of your car audio system with the robust power output of the C-Series amplifiers. || || FEATURES || * MONOBLOCK CLASS D Amplifier || * Power output 4ohm (watts): 650W x 1CH || * Power output 2ohm (watts): 900W x 1CH || * Power output BTL (watts): 1200W x 1CH || * THD: 0.2% || * Frequency response (1dB): 10Hz~250Hz || * Signal to noise ratio: 85dB || * Sensitivity: 0.2~6V || * Recommended fuse type: 30A x 3 || * Dimensions: 263mm x 207mm x 50mm || || The Blaupunkt BPA-HX1200 is a powerful mono block Class D amplifier designed for car audio systems. || Here are the key specifications || Power Output || 4 ohm (watts) : 650W x 1CH || 2 ohm (watts) : 900W x 1CH || BTL (watts) : 1200W x 1CH || || Total Harmonic Distortion (THD) : 0.2% || Frequency Response (1dB) : 10Hz~250Hz || Signal to Noise Ratio: 85dB || Sensitivity : 0.2~6V || Recommended Fuse Type : 30A x 3 || Dimensions : 263mm x 207mm x 50mm || BLAUPUNKT-1200-WATT-MONO-BLOCK-D-CLASS-POWER-AMPLIFIER-2-OHM-STABLE-BPA-HX1200 || This amplifier is built to provide a high-quality audio experience with a focus on clear and precise sound reproduction. It features a sleek and modern design, compact in size for easy installation in most car models. The user-friendly interface includes intuitive controls and a clear LED display"