B&C SPEAKERS
  • Order within 3 hours and 39 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The B&C Speaker RCK12NDL88 is a 12-inch woofer known for its high performance and reliability. Key Specifications || Nominal Diameter: 320 mm (12 inches) || Nominal Impedance: 8 || Minimum Impedance: 6 || Nominal Power Handling: 700 W || Continuous Power Handling: 1400 W || Sensitivity: 98 dB || Frequency Range: 50 Hz - 3000 Hz || Voice Coil Diameter: 88 mm (3.5 inches) || Magnet Material: Neodymium || Weight: 4.95 kg (10.91 lbs) ||
B&C Speakers RCK12NDL88-8 Recone Kit for B&C 12NDL88 8-Ohm Woofer 12-inch Replacement PRO Audio Speaker 1400 Watts RCK12NDL888 || HIGHLIGHTS | Brand : B&C Speakers | Type: Recone Kit | Model Number : RCK12NDL88-8 | RCK12NDL888 | 12NDL88 | | Service Kit : LF Recone Kit | | Cone | Gasket | Dust Cap | Wooterprof Treatment | Centering Shims || || The B&C Speaker RCK12NDL88-8 is a recone kit designed for the 12NDL88 12-inch woofer. This woofer is designed for high output and low distortion, making it suitable for a variety of professional audio applications. This kit includes components like the cone, gasket, and dust cap, which are essential for repairing or maintaining the speaker. The 12NDL88 woofer itself is known for its high power handling capacity and excellent efficiency, making it suitable for high-output speaker systems || || The B&C Speaker RCK12NDL88 is a 12-inch woofer known for its high performance and reliability. Key Specifications || Nominal Diameter: 320 mm (12 inches) || Nominal Impedance: 8 || Minimum Impedance: 6 || Nominal Power Handling: 700 W || Continuous Power Handling: 1400 W || Sensitivity: 98 dB || Frequency Range: 50 Hz - 3000 Hz || Voice Coil Diameter: 88 mm (3.5 inches) || Magnet Material: Neodymium || Weight: 4.95 kg (10.91 lbs) || || B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer manufacturers in the world. In addition to designing and distributing components under the B&C brand name, they also supply OEM components to many of the top professional audio brands in the market today. || Every product from B&C speakers is 100% Quality tested before it is packaged and shipped. All components are electronically tested for rub and Buzz issues. We also perform a set of measurements on every component to ensure that their frequency response and electrical impedance fall within established tolerance Windows. B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer