B&C SPEAKERS
  • Order within 12 hours and 34 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Key Specifications || Nominal Diameter: 320 mm (12 in) || Nominal Impedance: 8 || Continuous Power Handling: 2000 W || Frequency Range: 40 Hz - 1000 Hz || Voice Coil Diameter: 100 mm (4 in) || Sensitivity: 93 dB || Magnet Material: Neodymium ||
B&C Speakers RCK12BG100-8 Recone Kit for B&C 12BG100 8-Ohm Subwoofer 12-inch Replacement PRO Audio Speaker 2000 Watts RCK12BG1008 || HIGHLIGHTS | Brand : B&C Speakers | Type: Recone Kit | Model Number : RCK12BG100-8 | RCK12BG1008 | 12BG100 | | Service Kit : LF Recone Kit | | Cone | Gasket | Centering Shims || The B&C Speaker RCK12BG100-8 is a recone kit for the 12BG100 12-inch subwoofer with an 8-ohm impedance. || || Key Specifications || Nominal Diameter: 320 mm (12 in) || Nominal Impedance: 8 || Continuous Power Handling: 2000 W || Frequency Range: 40 Hz - 1000 Hz || Voice Coil Diameter: 100 mm (4 in) || Sensitivity: 93 dB || Magnet Material: Neodymium || || B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer manufacturers in the world. In addition to designing and distributing components under the B&C brand name, they also supply OEM components to many of the top professional audio brands in the market today. || Every product from B&C speakers is 100% Quality tested before it is packaged and shipped. All components are electronically tested for rub and Buzz issues. We also perform a set of measurements on every component to ensure that their frequency response and electrical impedance fall within established tolerance Windows. B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer