B&C SPEAKERS
  • Order within 12 hours to get between May 21 - May 27
Description
  • Key Specifications || Nominal Diameter : 250 mm (10 in) || Nominal Impedance : 8 || Continuous Power Handling : 400 W || Frequency Range : 60 Hz - 4000 Hz || Voice Coil Diameter : 64 mm (2.5 in) || Sensitivity : 98.5 dB || Magnet Material : Neodymium ||
B&C Speakers RCK10HPL64-8 Recone Kit for B&C 10HPL64 8-Ohm Woofer 10-inch Replacement PRO Audio Speaker 400 Watts RCK010HPL648 || HIGHLIGHTS | Brand : B&C Speakers | Type: Replacement Kit | Model Number : RCK10HPL64-8 | RCK010HPL648 | 10HPL64 | | Service Kit : LF Recone Kit | | Cone | Gasket | Centering Shims || The B&C Speaker RCK10HPL64-8 is a recone kit for the 10HPL64 10-inch woofer with an 8-ohm impedance. || || Key Specifications || Nominal Diameter : 250 mm (10 in) || Nominal Impedance : 8 || Continuous Power Handling : 400 W || Frequency Range : 60 Hz - 4000 Hz || Voice Coil Diameter : 64 mm (2.5 in) || Sensitivity : 98.5 dB || Magnet Material : Neodymium || || B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer manufacturers in the world. In addition to designing and distributing components under the B&C brand name, they also supply OEM components to many of the top professional audio brands in the market today. || Every product from B&C speakers is 100% Quality tested before it is packaged and shipped. All components are electronically tested for rub and Buzz issues. We also perform a set of measurements on every component to ensure that their frequency response and electrical impedance fall within established tolerance Windows. B&C Speakers has been one of largest and most prestigious professional loudspeaker transducer