B&C Speakers 12TBX100-4 LF Drivers 12-Inch Woofer 4 Ohms Impedance 1000 Watts Rms 2000 Watts Max Continuous Power Handling Capacity Ferrite Pro Audio Component Speaker Driver for Motorcycle Car
B&C SPEAKERS
  • Order within 3 hours and 44 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • "HIGHLIGHTS 2000 W continuous program power capacity | 100 mm (4 in) copper voice coil | 45 - 1500 Hz response | 93 dB sensitivity | Aluminium demodulating ring allows a very low distortion figure | Double silicone spider with optimized compliance | Ventilated voice coil gap for reduced power compression | "
  • "SPECIFICATIONS Nominal Diameter : 320 mm (12.0 in) | Nominal Impedance : 4 | Minimum Impedance : 4.6 | Nominal Power Handling1 : 1000 W | Continuous power handling2 : 2000 W | Sensitivity (1W/1m)3 : 93.0 dB | Frequency Range : 45 - 1500 Hz | Voice Coil Diameter : 100 mm (4.0 in) | Winding Material : Copper | Former Material : Glass Fibre | Winding Depth : 25.0 mm (1.0 in) | Magnetic Gap Depth : 12.0 mm (0.5 in) | Flux Density : 1.1 T | "
  • "DESIGN : | Surround Shape : Triple Roll | Cone Shape : Radial | Magnet Material : Ferrite | Spider : Double Silicone | Pole Design : T-Pole | Woofer Cone Treatment : TWP Waterproof Both Sides | Recommended Enclosure : 40.0 dm3 (1.41 ft3) | Recommended Tuning : 43 Hz | "
  • "PARAMETERS Resonance Frequency : 44 Hz | Re : 3.6 | Qes : 0.24 | Qms : 6.23 | Qts : 0.23 | Vas : 41.1 dm3 (1.45 ft3) | Sd : 531.0 cm2 (82.3 in2) | : 1.42 % | Xmax : 9.0 mm | Xvar : 11.0 mm | Mms : 125.0 g | Bl : 22.91 Txm | Le : 1.74 mH | EBP : 183 Hz | "
  • "MOUNTING AND SHIPPING INFO : | Overall Diameter : 319 mm (12.5 in) | Bolt Circle Diameter : 299 mm (11.8 in) | Baffle Cutout Diameter : 281.0 mm (11.1 in) | Depth : 135 mm (5.3 in) | Flange and Gasket Thickness : 13 mm (0.5 in) | Air Volume Occupied by Driver : 4.2 dm3 (0.15 ft3) | Net Weight : 11.8 kg (26.0 lb) | Shipping Weight : 12.7 kg (28.0 lb) | Shipping Box : 360x360x200 mm (14.17x14.17x7.87 in) | "
B&C 12" FE WOOFER
Shipping and Returns
B&C Speakers.
B&C Speakers 12TBX100-4 LF Drivers 12-Inch Woofer 4 Ohms ...