BANDA Audioparts ELITE4000.42OHMS 4-Channel 1000 Watts Max @ 2 Ohm Car Audio Amplifier with Highpass Filter and Low Pass Filter, Black - 4000.42OHM
BANDA AUDIOPARTS
  • Order within 15 hours and 34 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • "GENERAL || Brand : Banda Audioparts || Model Number : 4000.42OHM | ELITE4000.42OHMS || UPC : 7898713131837 || ITEM DIMENSIONS || Weight (Lb) : 11.2 || Height (in) : 2.4 || Width (in) : 10.6 || Depth (in) : 12.3 ||
  • POWER SUPPLY : Class D amplifier || Total Power 14.4 @ 2 Ohm : 4x1200 WRMS || Total Power 14.4 @ 4 Ohms : 4x800 WRMS || Total Power 14.4 Bridged @ 4 Ohms : 2x2400 WRMS || Total Power 12.6 @ 2 Ohms : 4 x 1000 WRMS || Total Power 12.6 @ 4 Ohms : 4 x 650 WRMS || Total Power 12.6 Bridged @ 4 Ohms : 2 x 2000 WRMS || Efficiency @ 2 Ohms : 82% || Efficiency @ 4 Ohm : 92% ||
  • "BASS AMPLIFIER INDICATORS || Blue LED : source and powered amplifier indicator || Red LED : output distortion (clipping), Constant - output short circuit indicator || Yellow LED: low voltage battery, Constant - Fuse blown or missing || POWER OUTPUT AND IMPEDANCE || Input Voltage : 9 to 15V || Input Impedance : 100K Ohms || THD+Noise : 0,10% || Input Sensitivity : 150mV to 4V || Signal to Noise Ratio: 88dB || "
  • "OTHER TECHNICAL SPECIFICATIONS || Frequency Response : 5 to 22KHz (-3dBs) || HPF (High Pass Filter) : 20 to 90Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || LPF (Low Pass Filter) : 90 to 20kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || Recommended Fuse : 200 A || Current at Rest : 1 A || Average Current Draw (Sinusoidal) : 420 A || Average Current Draw (Music) : 210 A || Power Wire Gauge (min. Recommended) : 35mm / 2 AWG || Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 4mm / 2 x 11 AWG"
BANDA Audioparts ELITE4000.42OHMS 4-Channel 1000 Watts Max @ 2 Ohm Car Audio Amplifier With Highpass Filter and Low Pass Filter, Black - 4000.42OHM || GENERAL || Brand : Banda Audioparts || Model Number : 4000.42OHM | ELITE4000.42OHMS || UPC : 7898713131837 || ITEM DIMENSIONS || Weight (Lb) : 11.2 || Height (in) : 2.4 || Width (in) : 10.6 || Depth (in) : 12.3 || || POWER SUPPLY : Class D amplifier || Total Power 14.4 @ 2 Ohm : 4x1200 WRMS || Total Power 14.4 @ 4 Ohms : 4x800 WRMS || Total Power 14.4 Bridged @ 4 Ohms : 2x2400 WRMS || Total Power 12.6 @ 2 Ohms : 4 x 1000 WRMS || Total Power 12.6 @ 4 Ohms : 4 x 650 WRMS || Total Power 12.6 Bridged @ 4 Ohms : 2 x 2000 WRMS || Efficiency @ 2 Ohms : 82% || Efficiency @ 4 Ohm : 92% || || BASS AMPLIFIER INDICATORS || Blue LED : source and powered amplifier indicator || Red LED : output distortion (clipping), Constant - output short circuit indicator || Yellow LED: low voltage battery, Constant - Fuse blown or missing || POWER OUTPUT AND IMPEDANCE || Input Voltage : 9 to 15V || Input Impedance : 100K Ohms || THD+Noise : 0,10% || Input Sensitivity : 150mV to 4V || Signal to Noise Ratio: 88dB || || SOUND SPECIALIZATION: This high-powered Power Amplifier is cutting-edge technology at its finest. RCA connectors ensure a secure connection between amplifier and speakers that allow distortion-free sound || || OTHER TECHNICAL SPECIFICATIONS || Frequency Response : 5 to 22KHz (-3dBs) || HPF (High Pass Filter) : 20 to 90Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || LPF (Low Pass Filter) : 90 to 20kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || Recommended Fuse : 200 A || Current at Rest : 1 A || Average Current Draw (Sinusoidal) : 420 A || Average Current Draw (Music) : 210 A || Power Wire Gauge (min. Recommended) : 35mm / 2 AWG || Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 4mm / 2 x 11 AWG
Shipping and Returns