BANDA AUDIOPARTS
  • Order within 16 hours and 15 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • GENERAL || * Brand : BANDA Audioparts || * Model Number : 2000.41OHM | ELITE2000.41OHM || * UPC : 7898963506379 | 7898713132032 || * COLOR : BLACK ||
  • FEATURES || * Total Power 14,4 @ 1 Ohm : 4 x 600 WRMS || * Total Power 14,4 @ 2 Ohms : 4 x 400 WRMS || * Total Power 144 Bridged : 2 x 1250 WRMS 2 ohm || * Total Power 126 @ 1 Ohm : 4 x 500 WRMS || * Total Power 126 @ 2 Ohms : 4 x 300 WRMS || * Total Power 126 Bridged : 2 x 1000 WRMS 2 ohm || * Efficiency @ 2 Ohms : 81% || * Efficiency @ 1 Ohm : 76% ||
  • * Input Voltage : 9 - 15V || * Input Impedance : 100K Ohms || * THD+NOISE : 0.10% * Input Sensitivity : 220mV - 4V || * SNR : 80dB || * Frequency Response : 5Hz to 22kHz (-3dBs) || * HPF (High Pass Filter)HPF (High Pass Filter) : 20 to 90Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * LPF (Low Pass Filter)LPF (Low Pass Filter) : 90 to 20kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley ||
  • * Recommended Fuse Recommended Fuse : 100 A || * Current at Rest Current at Rest : 1A || * Average Current Draw (Sinusoidal)Average Current Draw (Sinusoidal) : 210 A || * Average Current Draw (Music)Average Current Draw (Music) : 100 A || * Power Wire Gauge (min. Recommended) Power Wire Gauge (min. Recommended) : 21mm / 4 AWG || * Speaker Wire Gauge (min. Recommended) Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 2.5mm / 2 x 13 AWG ||
BANDA Audioparts ELITE2000.41OHM Class D Audio Amplifier ELITE 2000.4 Four Channel 500 Watts Max 1-Ohm Car Audio Amp BLACK - 2000.41OHM || GENERAL || * Brand : BANDA Audioparts || * Model Number : 2000.41OHM | ELITE2000.41OHM || * UPC : 7898963506379 | 7898713132032 || * COLOR : BLACK || || FEATURES || * Total Power 14,4 @ 1 Ohm : 4 x 600 WRMS || * Total Power 14,4 @ 2 Ohms : 4 x 400 WRMS || * Total Power 144 Bridged : 2 x 1250 WRMS 2 ohm || * Total Power 126 @ 1 Ohm : 4 x 500 WRMS || * Total Power 126 @ 2 Ohms : 4 x 300 WRMS || * Total Power 126 Bridged : 2 x 1000 WRMS 2 ohm || * Efficiency @ 2 Ohms : 81% || * Efficiency @ 1 Ohm : 76% || || * Input Voltage : 9 - 15V || * Input Impedance : 100K Ohms || * THD+NOISE : 0.10% * Input Sensitivity : 220mV - 4V || * SNR : 80dB || * Frequency Response : 5Hz to 22kHz (-3dBs) || * HPF (High Pass Filter)HPF (High Pass Filter) : 20 to 90Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || * LPF (Low Pass Filter)LPF (Low Pass Filter) : 90 to 20kHz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || || * Recommended Fuse Recommended Fuse : 100 A || * Current at Rest Current at Rest : 1A || * Average Current Draw (Sinusoidal)Average Current Draw (Sinusoidal) : 210 A || * Average Current Draw (Music)Average Current Draw (Music) : 100 A || * Power Wire Gauge (min. Recommended) Power Wire Gauge (min. Recommended) : 21mm / 4 AWG || * Speaker Wire Gauge (min. Recommended) Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 2.5mm / 2 x 13 AWG || || DIMENSION || * Weight (Lb)Weight (Lb) : 7.2 || * Height (in)Height (in) : 2.2 || * Width (in)Width (in) : 8.4 || * Depth (in): 9.7