BANDA Audioparts ELITE1200.41OHM 4-Channel Vehicle Audio Amplifier 4 x 300 Wrms 1-Ohm Car Amp D Class High-Powered Mono Amplifier Subsonic Low Pass Filter Stable LED Indicators Sound - 1200.41OHM
BANDA AUDIOPARTS
  • Order within 9 hours and 14 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • GENERAL || * Brand : BANDA Audioparts || * Model Number : 1200.41OHM | ELITE1200.41OHM || * UPC : 7898713132025 || * COLOR : BLACK || The ELITE 1200.4 is a powerful 4-channel amplifier from BANDA Audioparts that impresses with its technical specifications. The amplifier also scores with a high signal-to-noise ratio and wide frequency coverage. ||
  • Technical data || Total Power 14.4 @ 1 Ohm : 4 x 400 WRMS || Total Power 14.4 @ 2 Ohms : 4 x 260 WRMS || Total Power 14.4 @ 4 Ohms : || Total Power 14.4 Bridged @ 2-4 Ohms : 2 x 800 WRMS || Total Power 12.6 @ 1 Ohm : 4 x 300 WRMS || Total Power 12.6 @ 2 Ohms : 4 x 200 WRMS || Total Power 12.6 @ 4 Ohms : || Total Power 12.6 Bridged @ 2-4 Ohms : 2 x 600 WRMS || Efficiency @ 4 Ohms : || Efficiency @ 2 Ohms : 0.85 || Efficiency @ 1 Ohm : 0.75 ||
  • Technical data || Input Voltage : 9 15V || Input Impedance : 100K Ohms || THD+Noise : <1% || Input Sensitivity : 120mV 4V || SNR : 85dB || Frequency Response : 20 to 20kHz (-3dBs) || HPF (High Pass Filter) : 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || LPF (Low Pass Filter) : 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || Recommended Fuse : 80 A || Current at Rest : 1.5 A || Average Current Draw (Sinusoidal) : 150 A || Average Current Draw (Music) : 75 A ||
  • Technical data || Power Wire Gauge (min. Recommended) : 16mm / 5 AWG || Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 2.5mm / 2 x 14 AWG || Technical data || Weight (Lb) : 7.2 || Height (in) : 2.2 || Width (in) : 8.4 || Depth (in) : 9.7
BANDA Audioparts ELITE1200.41OHM 4-Channel Vehicle Audio Amplifier 4 x 300 Wrms 1-Ohm Car Amp D Class High-Powered Mono Amplifier Subsonic Low Pass Filter Stable LED Indicators Sound - 1200.41OHM || GENERAL || * Brand : BANDA Audioparts || * Model Number : 1200.41OHM | ELITE1200.41OHM || * UPC : 7898713132025 || * COLOR : BLACK || The ELITE 1200.4 is a powerful 4-channel amplifier from BANDA Audioparts that impresses with its technical specifications. The amplifier also scores with a high signal-to-noise ratio and wide frequency coverage. || || The technical profile is rounded off by a high-pass and a low-pass filter for optimum sound quality. The BANDA 1200.4 amplifier is indeed a robust and versatile car audio amplifier. This model is designed to provide high-quality sound with efficient power usage and it's suitable for a variety of car audio systems. || || Technical data || Total Power 14.4 @ 1 Ohm : 4 x 400 WRMS || Total Power 14.4 @ 2 Ohms : 4 x 260 WRMS || Total Power 14.4 @ 4 Ohms : || Total Power 14.4 Bridged @ 2-4 Ohms : 2 x 800 WRMS || Total Power 12.6 @ 1 Ohm : 4 x 300 WRMS || Total Power 12.6 @ 2 Ohms : 4 x 200 WRMS || Total Power 12.6 @ 4 Ohms : || Total Power 12.6 Bridged @ 2-4 Ohms : 2 x 600 WRMS || Efficiency @ 4 Ohms : || Efficiency @ 2 Ohms : 0.85 || Efficiency @ 1 Ohm : 0.75 || || Technical data || Input Voltage : 9 15V || Input Impedance : 100K Ohms || THD+Noise : <1% || Input Sensitivity : 120mV 4V || SNR : 85dB || Frequency Response : 20 to 20kHz (-3dBs) || HPF (High Pass Filter) : 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || LPF (Low Pass Filter) : 80Hz @ 12dB/octave Linkwitz-Riley || Recommended Fuse : 80 A || Current at Rest : 1.5 A || Average Current Draw (Sinusoidal) : 150 A || Average Current Draw (Music) : 75 A || || Technical data || Power Wire Gauge (min. Recommended) : 16mm / 5 AWG || Speaker Wire Gauge (min. Recommended) : 2 x 2.5mm / 2 x 14 AWG || Technical data || Weight (Lb) : 7.2 || Height (in) : 2.2 || Width (in) : 8.4 || Depth (in) : 9.7
Shipping and Returns