AUDIOSAVINGS
  • Order within 14 hours and 19 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Features: Polk Audio PAD1000.1 Mono 1200 Watt RMS 1-Ohm Car Audio Amplifier Amp PA D1000.1. Super-Efficient Class D Design - Runs much cooler than conventional amps.. High-Speed MOSFET Switching - Power supply with outputs stable into 1 Ohm loads.. Protection - Thermal, DC offset, reverse polarity and short circuit protection.. Variable Low-Pass Filter: 40 Hz - 220 Hz.. Variable Subsonic Filter: 20 Hz - 38 Hz.. Bass Boost at 0 dB - 12 dB.. Bass Boost at 44 Hz.. Remote Subwoofer Level Control.
  • Nickel-Plated Wire Terminals & RCA connectors - Ensure maximum signal transfer.. Level Control - Adjusts the gain of the channel to match the output voltage from your head unit.. Line Level Outputs - Provides a full range signal for easy connection to additional amplifiers.. Stainless Steel Hardware - Used throughout won't corrode in humid environments.. Specifications: Type: Class D MOSFET. Channels: monoblock. RMS Continuous Power @ 4 Ohms: 500 W x 1. RMS Continuous Power @ 2 Ohms: 800 W x 1
  • RMS Continuous Power @ 1 Ohm: 1200 W. Distortion at Rated Power: 150. Crossover Filter Slope (dB/octave): 12 dB/octave. Sub Sonic Filter Frequency Range: 20 Hz - 38 Hz. Low Pass Filter Frequency Range: 40 Hz - 220 Hz. Bass Boost Frequency: 44 Hz. Bass Boost (dB) Variable (0 dB - 12 dB). Line Level Inputs. Line Level Outputs
  • LED Power Indicator. LED Protection Indicator. Input Sensitivity: 200 mV - 6 V. Supply Voltage: 10 V - 16 V. Fusing & Power/Type: (3) 40 Amp ATC. Power Connections: 4 AWG. Ground Connections: 4 AWG. Speaker Connections: 12 AWG. Height: 1 13/16" (46 mm). Depth: 6 3/4" (171.5 mm). Width: 12 15/16" (328.6 mm). Width w/ Terminal Adaptor: 13 11/16" (347.7 mm). Weight: 6 1/2 lbs (2.95 kg).