Audiosavings Bundle: Kicker 51LX30001 3000W Monoblock Class-D Car Amplifier Bundle with Rockville RWK0CU 0 AWG 100% Copper Complete Amplifier Installation Kit (2 Items)
AUDIOSAVINGS
  • Order within 18 hours and 48 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • PACKAGE INCLUDES: (1) Kicker 51LX30001 3000W Monoblock Class-D Car Amplifier with Smart Bass and (1) Rockville RWK0CU 0 AWG 100% Copper Complete Amplifier Installation Kit (OFC).
  • KICKER 51LX30001 HIGH-POWER MONOBLOCK AMPLIFIER: This Class-D amplifier delivers 3000W RMS at 1 Ohm, 2000W RMS at 2 Ohm, and 1100W RMS at 4 Ohm, with 3800W dynamic power for extreme bass output. Featuring FIT+ technology, it eliminates noise for crystal-clear sound, while variable electronic crossovers, a subsonic filter, and KickEQ+ parametric bass boost (0-6dB, adjustable 20-80Hz) provide ultimate tuning flexibility.
  • ROCKVILLE RWK0CU 0 AWG 100% COPPER AMP INSTALLATION KIT: Designed for systems up to 3000W, this kit includes a 17-ft 0AWG oxygen-free copper power wire, 3-ft ground wire, 25-ft 12AWG speaker wire, and a 250A ANL fuse holder. The SuperFlex insulation makes routing easy, while silver-tinned copper strands maximize conductivity for stable and efficient power flow.
Shipping and Returns
Audiosavings.
Audiosavings Bundle: Kicker 51LX30001 3000W Monoblock Cla...