Audiosavings Bundle: (4) Pair JBI SLP14/T-BK Sleek Low-Profile On Wall Mount 4" 70v Commercial Speakers Bundle with Rockville RCS350-6 350 Watt 6 Zone 70v Restaurant Amplifier/Bluetooth (5 Items)
AUDIOSAVINGS
  • Order within 12 hours and 21 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Package Includes: (4) Pair JBI SLP14/T-BK Sleek Low-Profile On Wall Mount 4" 70v Commercial Speakers. (1) Rockville RCS350-6 350 Watt 6 Zone 70v Commercial/Restaurant Amplifier/Bluetooth. Features: Transducers: 100 mm (4 in) polypropylene cone woofer and 1" silk-dome tweeter. Power handling: 50W continuous pink noise, 100W continuous program. 15 down-tilted coverage allows flush-to-wall mounting. Included slide-in wall bracket makes installation a breeze
  • Included rain cover protects terminal compartment in protected outdoor applications. Multi-tap transformer for use in 70V/100V systems. ADA-compliant at less than 4 inches deep. Available in black finishes. Specifications: Frequency Range (-10dB): 70 Hz - 20 kHz (on wall). Frequency Response (+/-3 dB): 80 Hz - 18 kHz (on wall). Power Rating: 100W Continuous Program (2 hrs), 50W (200W peak) Continous Pink Noise (2 hrs), 30W (120W peak) Continuous Pink Noise (100 hrs)
  • Sensitivity: 85 dB (60 Hz - 20 kHz) half-space (mounted on a wall). Maximum SPL: 108 dB peak (102 dB continuous, 2 hr) @ 1m. Coverage Angle: 140H x 120V. Directivity Factor (Q): 6.9. Directivity Index (DI): 8.4 dB. Nominal Impedance: 8 (at 8 tap setting). Transformer Taps: 70V: 25 W, 12.5 W, 6.3 W, 3.2W, 100V: 25 W, 12.5 W, 6.3 W
  • Driver: 120 mm (4.5 in) woofer, polypropylene cone 25 mm (1 in) voice coil on Kapton voice coil former, plus 20 mm (0.79 in) titanium dome tweeter with neodymium magnet with aluminum former. Terminals: 4-pin Euroblock connector for bare wire, accepts 24 to 14 AWG gauge (0.25 to 2.5 sq. mm). Enclosure Material: Polycarbonate + ABS Fireproof, UL94V-0 flammability rated. Color: Available in black (-WH). Paintable.. Dimensions: 286mm W x 263mm H x H100mm D (11.3 x 10.4 x 3.9 in)
Rockville RCS350-6 350 Watt commercial/restaurant amplifier 19" rack mountable (removable rack brackets) digital hybrid amplifier/receiver. Capable of 70 volt, 100 volt, 8 ohm, and 4 ohm. 70/100 volt RMS Power: 350 Watts. 6-Zones - each zone has a separate volume control. Built in Bluetooth audio streaming. FM radio tuner. USB input to play audio stored on a thumb drive (32gb max). SD card slot to play music stored on an SD Card (32gb max). Separate volume control for MIC1, MIC2, MIC3, MP3, LINE1, LINE 2, and MP3. Echo control for the mic inputs with speed and repeat adjustments. Built in clipping limiter to protect the amp and speakers. BASS and Treble control. Detachable euro-block speaker output terminals for easy installation. Chime button for making announcements. Top quality aluminum panel with industrial grade knobs. 5 segments signal level indication. Built in cooling system keeps component cool at all times. Inputs and Outputs: (2) Sets RCA AUX inputs. (3) Mic inputs. RCA Line output. Optical input. Detachable euro-block speaker output terminals for easy installation. 100V speaker red positive speaker output terminal. 70V speaker red positive speaker output terminal. 8 Ohm red positive speaker output terminal. Shared negative speaker output terminal. Specifications: Power Requirements: 120V / 50-60Hz. A Weighted Signal to Noise (@ 1W) -68.1dBA. A Weighted Signal to Noise (referenced to full 4 ohm power) -89.2dBA. Frequency response: 49Hz to 14.9 Khz. RCS350-6 is a 350 Watt 6-zone rack mountable digital hybrid amplifier/receiver. This amplifier is capable of 70 volt, 100 volt, 8-ohm, and 4-ohm applications. This makes it perfect for use in a Restaurant/Bar/Caf/Lounge/School/Conference room or any other setting where many speakers are needed.
Shipping and Returns