Audiosavings Bundle: (4) Pair JBI SLP14/T-BK Sleek Low-Profile On Wall Mount 4" 70v Commercial Speakers
AUDIOSAVINGS
  • Order within 20 hours and 3 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Package Includes: (4) Pair JBI SLP14/T-BK Sleek Low-Profile On Wall Mount 4" 70v Commercial Speakers. Features: Transducers: 100 mm (4 in) polypropylene cone woofer and 1" silk-dome tweeter. Power handling: 50W continuous pink noise, 100W continuous program. 15 down-tilted coverage allows flush-to-wall mounting. Included slide-in wall bracket makes installation a breeze
  • Included rain cover protects terminal compartment in protected outdoor applications. Multi-tap transformer for use in 70V/100V systems. ADA-compliant at less than 4 inches deep. Available in black finishes. Specifications: Frequency Range (-10dB): 70 Hz - 20 kHz (on wall). Frequency Response (+/-3 dB): 80 Hz - 18 kHz (on wall)
  • Power Rating: 100W Continuous Program (2 hrs), 50W (200W peak) Continous Pink Noise (2 hrs), 30W (120W peak) Continuous Pink Noise (100 hrs). Sensitivity: 85 dB (60 Hz - 20 kHz) half-space (mounted on a wall). Maximum SPL: 108 dB peak (102 dB continuous, 2 hr) @ 1m. Coverage Angle: 140H x 120V. Directivity Factor (Q): 6.9. Directivity Index (DI): 8.4 dB. Nominal Impedance: 8 (at 8 tap setting)
  • Transformer Taps: 70V: 25 W, 12.5 W, 6.3 W, 3.2W, 100V: 25 W, 12.5 W, 6.3 W. Driver: 120 mm (4.5 in) woofer, polypropylene cone 25 mm (1 in) voice coil on Kapton voice coil former, plus 20 mm (0.79 in) titanium dome tweeter with neodymium magnet with aluminum former. Terminals: 4-pin Euroblock connector for bare wire, accepts 24 to 14 AWG gauge (0.25 to 2.5 sq. mm)
  • Enclosure Material: Polycarbonate + ABS Fireproof, UL94V-0 flammability rated. Color: Available in black (-WH). Paintable.. Dimensions: 286mm W x 263mm H x H100mm D (11.3 x 10.4 x 3.9 in). Net Weight: 2.8kg (6.2 lbs). Included Accessories: Wall-mount slide-on bracket (speaker and wall sides), 4-pin Euroblock plug, protective terminal cover for outdoor use.
Sleek, Low-Profile On-Wall Loudspeaker The SLP14/T two-way on-wall loudspeaker provides rich, detailed wide-range sound and broad, consistent coverage in a sleek, low-profile enclosure, thanks to a coaxial 4-inch driver complement that delivers the legendary sound that JBI is known for. The SLP14/T is an ideal foundation for a range of applications: It features a 25-watt multi-tap transformer for use in 70V/100V systems, and is switchable for direct 8-ohm operation. This robust speaker boasts 50-watt power handling, delivering clean, clear sound at any volume.
Shipping and Returns