AUDIOSAVINGS
  • Order within 8 hours and 54 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Package Includes: (2) Pairs of Kicker 45KMTC65 6.5" 78w Marine Wakeboard Tower Speakers w/LED's KMTC65. (1) MTX WET75.4 400 Watt RMS 4-Channel Marine Amplifier Amp 4 Boat/ATV/UTV/RZR/Cart. (1) Rockville RGHR2 Marine Gauge Hole Receiver w Bluetooth USB, Radio + Wired Remote. (1) Rockville RWK8ATV OFC Copper 8 AWG Gauge Amp Installation Wire Kit 4 RZR/ATV/UTV. What's In The Box: (2) Full Range Speaker Enclosures. (1) Mounting Hardware Kit. (1) Owner's Manual.
  • Pair KICKER 45KMTC65 6.5" 390w Marine Tower Speakers w/LED's. RMS Power Handling: 65 Watts (Per Speaker). Peak Power Handling: 195 Watts (Per Speaker). Four-Ohm Voice Coil. 3/4-Inch Titanium Tweeter. UV-Treated Polypropylene Woofer With Santoprene Surround. 359 degree Swivel With Tool-less Locking Cam/Toggle System. Stainless Steel/ABS Clamp Fits 1.5" - 3.25" Tubing. UV-Resistant Polymer Basket. Through-Clamp Wiring System. 316L Stainless Mounting Hardware Included
  • Grille With Seven-Color LED System Included. Meets or Exceeds ASTM Standards for UV and Salt/Fog Exposure. Frequency Response: 35 Hz - 21 kHz. Sensitivity: 90 dB. Height (With Bracket): 10.69" inches. Height (From Roll Bar): 8.25" inches. Diameter: 7" inches. Depth: 9.69" inches. MTX WET75.4 400 Watt 4-Channel Class A/B Marine Amplifier for Boat/Marine. RMS Power Output @ 2 Ohms: 100 Watts x 4 Channel. RMS Power Output @ 4 Ohms: 75 Watts x 4 Channel
  • RMS Power @ 4 Ohms Bridged: 170 Watts. Signal to Noise Ratio: 80dB. Frequency Response: 15Hz - 25kHz. Topology: Class A/B. THD: <1.0%. Crossover: Variable LPF 50Hz to 750Hz (Rear), Variable HPF 10Hz-200Hz (Front), Variable HPF 50Hz-750Hz (Rear), 12dB/Oct. Bass Boost: 0dB, 6dB, 12dB Switchable. Max Sensitivity: 200mV. Maximum Input Signal: 5V. Weather Resistant: IP55 Rating