AudioControl EPIC4000 Competition-Grade Monoblock Amplifier Car Audio 4000W RMS, Class D Subwoofer Amplifier with Low Pass & Subsonic Filter, Bass Equalizer, Includes Bass Knob for Amp, Epicenter Link
AUDIOCONTROL
  • Order within 12 hours and 36 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • - : This digital Class D amp is equipped with a compact chassis and line-level inputs for use with most vehicles with aftermarket head units (6.1 W x 21 L x 2.04 H).
  • , : Solid wire terminals with hex screws (0GA power, 8GA speaker terminals) provide solid connections for maximum, reliable current flow. Required fuse rating: 400A x 1 or 200A x 2 (sold separately). Fuse MUST be installed within 12" of its connection to battery.
  • : Easily connect your car amplifier to AudioControls legendary bass restoration processor (sold separately) via The EPICENTER Link port, which provides +12V power, ground, and remote-turn on with built-in fuse protection.
  • : Unleash groundbreaking volume and crystal-clear audio throughout your entire car sound system.
Shipping and Returns