ARKON Mounts APD2MAMPS38 Diamond-Shaped Metal 38mm (1.5 inch) Ball to 2 Hole AMPS Compatible Adapter
ARKON
  • Order within 15 hours and 30 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Heavy duty 38mm (1.5 inch) ball to 2-Hole AMPS adapter
  • Compatible with 38mm ball pattern mounts including ARKON Robust Mounts, RAM Mounts Size C, and others
  • Ideal for commercial or fleet use
  • Measures 57mm tall x 64mm wide
  • 2 year limited warranty
The APD2MAMPS38 metal 38mm ball to 2-Hole AMPS-compatible diamond-shaped adapter is a great alternative for tight locations where a square or circular adapter wont work. The adapter is compatible with 38mm (1.5 inch) mounts, holders, cradles, and pedestals, including double-socket shafts from Arkon Mounts or RAM Mounts Size C. (Mounts, holders, cradles, and devices sold separately.) The adapters solid design provides a sturdy connection for drilling into dashboards or other solid, flat surfaces, ideal for commercial or fleet use. The APD2MAMPS38 adapter measures 2.25 inches (57mm) tall x 2.5 inches (64mm) wide. The metal diamond-shaped 2-Hole base plate fits many AMPS pattern devices, with the distance between the two holes measuring approximately 1.91 inches (48mm) center-to-center.
Shipping and Returns
ARKON.
ARKON Mounts APD2MAMPS38 Diamond-Shaped Metal 38mm (1.5 i...