American Sound Connection Dual 10 inch Sub Box Compatible with Dodge Ram Quad Cab Truck 2019-2025 Bundle with HA-A102 Subwoofer, 46CXA8001 800W RMS Amp, and Install Kit
AMERICAN SOUND CONNECTION
  • Order within 8 hours and 20 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Subwoofer Subwoofer Power Handling: Peak 800 watts, RMS 400 watts
  • Subwoofer Sensitivity of 84dB and frequency response of 25Hz-500Hz
  • Mono amplifier with a power output of 800W RMS x 1 @ 1 Ohm, 1600W peak x 1
  • Mounting depth of 6.5" and air space of 1.04 cubic feet
  • Features a high-quality spring-loaded terminal cup for easy wiring
Bundle Includes: 1 x Compatible with Dodge Ram Quad Cab Truck 2019-2025 | DTB-2X10-QUAD-UP ASC Dual 10" Subwoofer Box Enclosure 2 x HA-A102 Car Stereo Alloy Series 10" Sub 800W Dual 2 Ohm Subwoofer 1 x 46CXA8001 Car Audio Class D Amp Mono 1600W Peak Sub Amplifier CXA800.1 1 x HA-AK4 Car Stereo 4 Gauge 1800W Amp Amplifier Install Kit
HA-A102 Alloy Series 10" Subwoofer : Power Handling- Peak: 800 watts,RMS: 400 watts Sensitivity: 84dB, Frequency Response: 25Hz-500Hz Mounting Depth: 5 9/16", Mounting Cutout Diameter: 9 1/4" Dual 2 Ohm Voice Coil
46CXA8001 Mono 1600W Amplifier: Class-D amplifier - 1 Ohm Stable Turn-on/off delay to eliminate interference Variable 12dB crossovers provides control to dial in perfect sound 6dB variable bass boost for those additional low frequencies 24dB subsonic filter for protection from potentially damaging frequencies Power Handling: @ 2 Ohm | 600W RMS, 1200W PEAK @ 1 Ohm | 800W RMS, 1600W PEAK Frequency Response: 25Hz - 200Hz,Signal to Noise Ratio: 95dB Input Sensitivity: High level 250mV-10V,Low level 125mV-5V Active Crossover: 12dB/octave, variable 50-200Hz, low pass only Subsonic Filter: 24dB/octave high-pass fixed @ 25Hz EQ Boost: Variable to +12dB, centered @ 40Hz Dimensions: 8-1/8" Length x 2-3/8" Height x 7-3/16" Width
ASC sub box: Custom dual 10" Sub Box Mounting depth: 6.5" Air space: 1.04 cubic feet High-quality MDF construction with spring-loaded terminal cup
HA-AK4 install kit, complete wiring kit for amplifier installation
Shipping and Returns
American Sound Connection.
American Sound Connection Dual 10 inch Sub Box Compatible...