Alpine 2-R2-W10D2 Next-Generation 10" R-Series Subwoofers with Dual 2-Ohm Voice Coils
ALPINE
  • Order within 12 hours and 57 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Bundle Includes: Two Alpine R2-W10D2 10" R-Series "R2" Subwoofer, Dual 2-Ohm, 750 Watt RMS, one Creative Audio Coozy, and one 4-piece set of plastic pry tools
Two Alpine R2-W10D2 10" R-Series "R2" Subwoofers, Dual 2-Ohm, 750 Watt RMS Features - The next generation of sound performance is here with the new R-Series subwoofers featuring a larger motor structure for more accurate and authoritative bass. New Motor Structure The new R-Series subwoofers now feature larger, double-stacked magnets that contribute more motor force for deeper bass and tighter bass control compared to the previous generation. Oversized Dust Cap The new hybrid poly ceramic composite dust cap ensures rigidity while also providing incredible internal damping (vibration absorption) to smooth out the bass response and reproduce tight bass. Increased Accuracy Alpines High Amplitude Multi-Roll (HAMR) Surround Technology allows the cone to efficiently move air while staying cool resulting in incredible accuracy from the subwoofer. General Specs: Size: 10 Dimensions: 9.72 x 9.72 x 5.92 Frequency Response: 26Hz - 200Hz Power Range: 300W - 750W RMS Power Handling: 750W RMS / 2250W Peak Magnet Weight: 123 oz Voice Coil Diameter: 65.5 mm (2.6) T/S Parameters: Sensitivity (1W/1m): 82.3 dB DC Resistance (Re): 1.9 + 1.9 Free Air Resonance (Fs): 31 Hz Equivalent Stiffness: 18.2 L Mechanical Q (Qms): 7.07 Electrical Q (Qes): 0.5 Total Q (Qts): 0.47 Cone Area (Sd): 333 cm2 Linear Excursion (Xmax): 20 mm Mechanical Travel (Xmech): 70 mm
Shipping and Returns
Alpine.
Alpine 2-R2-W10D2 Next-Generation 10" R-Series Subwoofers...