Accoustik Vertigo Series 4000W Class D Monobblock Amplifier VA1-4000D VA14000D
TJPOTO
  • Order within 15 hours and 17 minutes to get between May 21 - May 27
Description
Accoustik Vertigo Series 4000W Class D Monobbblock Amplifier VA1-4000D
This listing includes:
(1) VA1-4000D 4000W Class D Monobbblock Amplifier
(1) Wired Gain Knob
(4) Mounting Screws
(2) 40 AH Fuses
(1) Instruction Manual
(1) Registration Card
Features:
Class D
Monobbblock (1 Channel)
4000W Max
RMS Bridged @ 1 Ohm Bridged 14.4v - 1 x 1,000
RMS Power @ 2 Ohm - 1 x 600
RMS Power @ 4 Ohm - 1 x 350
Hybrid Aluminum Alloy Heatsink for Optimum Dissipation
1-Ohm Minimum Impedance Class D Monobbblock Operation
MOSFET Power Supply w/ Audiiiophile Grade IRTM Transistors
Military Grade SMT PCB Maintains Dynamic Performance
Direct Short, Thermal, Overload Circuits Protect Amplifier
200mV-6V Low Level/RCA Input w/ Bridged Operation Outputs
Barrier Strip Wire Terminals, 4g Power 8g Speaker Outputs
Variable 12dB High Pass, Low Pass, Subsonic Crossovers
12dB Bass Boost Increases Low Octave Harmonics
Dash Mount Gain Control Module Included
Dimensions:
8.85" x 2.02" x 11.73"
Shipping and Returns
TJPoto.
Accoustik Vertigo Series 4000W Class D Monobblock Amplifi...