Accoustik Vertigo Series 1800W 4 Channel Full Range Amplifier VA4-1800D VA41800D
TJPOTO
  • Order within 16 hours and 15 minutes to get between May 21 - May 27
Description
Accoustik Vertigo Series 1800W 4 Channel Full Range Amplifier VA4-1800D
This listing includes:
(1) VA4-1800D 4 Channel Full Range Amplifier
(1) Mounting Hardware
(1) Instruction Manual
(1) Registration Card
Features:
1800W
4 Channel
Full Range
RMS Bridged @ 4 Ohm Bridged, 14.4v - 2 x 320
RMS Power @ 2 Ohm - 4 x 160
RMS Power @ 1 Ohm - 4 x 100
2-Ohm Stereo 4-Ohm Bridged Class A/B Full Range
MOSFET Power Supply w/ Audiiiophile Grade IRTM Transistors
Military Grade SMT PCB Maintains Dynamic Performance
Direct Short, Thermal, Overload Circuits Protect Amplifier
200mV-6V Low Level/RCA Input w/ Bridged Operation Outputs
Barrier Strip Wire Terminals, 4g Power 8g Speaker Outputs
Variable 12dB High Pass, Low Pass, Subsonic Crossovers
12dB Bass Boost Increases Low Octave Harmonics
Dimensions:
8.75" W x 2" H
Shipping and Returns
TJPoto.
Accoustik Vertigo Series 1800W 4 Channel Full Range Ampli...