7.0"Compatible For AT070TN90 AT070TN92 AT070TN93 AT070TN94 LCD Display Screen HDMI+VGA+AV Controller Driver Board Monitor Panel(AT070TN92 6MM)
GKXHDBNQ
  • Order within 12 hours and 33 minutes to get between May 21 - May 27
Description
Used to fix screen failures, display issues, dead pixels, cracked LCD screens, color errors, etc.
7-inch LCD screen AT070TN90 AT070TN92AT070TN93AT070TN94
:D playback mode N, usually white, transmissive
Resolution 800RGB) 480
AT070TN90 dimensions 164.9(W)100(H)3(D) mm
AT070TN92 dimensions are 164.9(W)100(H)6(D) mm
The display area is 154.08(W)85.92(H) mm
Hardness 250 cd/m (typical)
Contrast ratio 500:1 (typical)(TM)
Viewing angle: 70/70/50/70 (typical) (CR10)
Signal interface parallel RGB (1 channel, 6/8 bit), 50 pins, FPC
Backlit WLED
Input Voltage: 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typical) (VCC/AVDD/VGH/VGL)
LCD controller board:
HDMI VGA 2AV LCD board is suitable for LVDS interface LCD screens
50Pin TTL connector, suitable for 7 inch ~ 10.1 inch LCD screen
Input power adapter: 12Vdc 2A or more.
Enter standby mode when no signal is entered
<;1W
Video input: HDMI VGA AV1 AV2
Reversal: Supports automatic switching to AV2 when the connector ACC to 12V
OSD: Brightness, contrast, automatic language, etc
Languages: English, French, German, Spanish, Italian, etc
Board size: 91mm x 66mm x 12mm
Compatible Jobs:
7.0" 800x480 AT070TN90 AT070TN92AT070TN93AT070TN94
Packing List:
Choose your needs
==========
Model : AT070TN90 AT070TN92 AT070TN93 AT070TN94
Screen Type : Capacitive Screen
Compatible brand: Universal
Product Type : Panel LCD Combination
Display size: 7~10 inches
Resolution : 800X480
Interface PIN : 50 pins
Shipping and Returns