Pyle Ceiling and Wall Mount Speaker - Wireless Bluetooth 6.5" Dual 2-Way Audio Stereo Sound Subwoofer Kit w/ 300 Watts, in-Wall & in-Ceiling Flush Mount for Home Surround System - Pyle PWRC65BT White
PYLE
  • Order within 20 hours and 58 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Built-i70Hz - 20kHz FREQUENCY RESPONSE: Pyle ceiling speaker system is equipped with 1/2 high compliance polymer tweeter and frequency response. This product is pack with exceptional 8 ohm impedance rating and impressive 300 watts power handling capabilityn Bluetooth wireless receiver
Features: - In-Wall / In-Ceiling Home Speakers - Active + Passive Speaker System - Built-in Bluetooth Wireless Receiver - Universal Flush Mount for Any Flat Surface - Flat & Thin, Slim-Style Removable Speaker Grill - Convenient Magnetic Speaker Grill Quickly Attaches / Detaches - Digital Sound Processing Amplifier - Ability to Connect External Devices - RCA Audio Aux (L/R) Connectors - 2-Way Full Range Stereo Sound Reproduction - 1/2'' High Compliance Polymer Tweeter - Polypropylene Cone with Rubber Edge - Cut-Out Template for Easy Installation - Integrated Clamp-Type Mounting Brackets - Environmentally Friendly ABS Construction - Perfect for Custom Audio Applications - Used for Home, Office & Business What's in the Box: - (1) 6.5'' -inch Active Speaker - (1) 6.5'' -inch Passive Speaker - (2) Speaker Connection Wires, 9.8' ft. - Cut-Out Template - Power Adapter Technical Specs: - Power Output: 300 Watt MAX - Speaker Style: Round / Circle - Frequency Response: 70Hz-20kHz - Impedance: 8 Ohm - Sensitivity: 89 +/- 2 dB at 1W/1M - Cut-out Diameter: 5.77'' -inches - Active Speaker Mounting Depth: 3.15'' -inches - Passive Speaker Mounting Depth: 2.90 -inches - Power Supply: 110/240V (12V Power Adapter)
Shipping and Returns