5V 12V 4 Channel USB 5V 12V Relay Automation Module Board Computer Control For Arduino PIC DSP AVR With USB cable SRD-12VDC (5V)
RELAND SUN
  • Order within 21 hours and 25 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • The device must be supplied with 12VDC or 5VDC as you order to work
  • Extra printed circuit board openings for better voltage isolation
  • Doubled high current tracks
  • There is no protection against reversed voltage! If the VCC(+12V) and GND are reversed the board will be damaged
Features:
When the board is connected to the PC and the PC is restarted, the relays will be toggled several times. This is because of the structure of the FTDI chip. The device must be supplied with 12VDC or 5VDC as you order to work. Extra printed circuit board openings for better voltage isolation.
Doubled high current tracks.
The board can not work without computer.
Specifications:
Power Supply: 12VDC-#2, 5VDC-#1(Optional)
Relay: 10A 250VAC/10A 125VAC/10A 30VDC /10A 28VDC
Current Consumption: 200mA
Size: 101*40*16mm/3.97*1.57*0.62"
Software Examples: VB6, BCB6, Java (netbeans), VB.NET 2010 Convey, C++.NET 2010 Convey
Printed Circuit Board: FR4/1.5mm/two layers/metalized holes/white stamp/solder mask
Package Includes:
1x USB Relay Board
Shipping and Returns
Reland Sun.
5V 12V 4 Channel USB 5V 12V Relay Automation Module Board...