MAREBM
  • Order within 12 hours and 34 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Rated for 500V and capable of handling up to 30A continuous current and 60A instantaneous current the XT60U is perfect for high-power applications such as b/att/ery controller and ch/ar/ger connections in aeromodelling.
Description
Model: XT60U-F/XT60U-M
Color: Yellow/Black
Metal Material:Brass Gold Plated
Plastic Material:PA
FR LEVEL:UL94 V0
Recommended Use: B/att/ery/Controller/Ch/a/rger
Contact resistance CR: 0.45m
Rated voltage: 500V
Rated current RC: 30A
Instantaneous current MC: 60A