43T-G6-24-S Pack of 4 Indoor/Outdoor 43T Vibrating Bells, Gray; 6" Shell Size in 24V AC; 86 dBA Sound Level; High Sound Output with Low Current Draw; Aluminum with Textured Enamel Finish
DIRECTNINE BASICS
  • Order within 8 hours and 25 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • High sound output with low current draw
  • 6" shell size in 24V AC
  • Integral RFI suppression minimizes induced noise on alarm lines
  • Semi-flush mounting to standard 4" square backboxes or surface mounting
  • Polarized for supervision of alarm lines with screw terminal inputs for fast and secure in-out field wiring of- #12 to #18 AWG wire
  • Attractive textured finish to enhance appearance and durability
  • Complies with OSHA 29, Part 1910.165
Shipping and Returns