433MHz Industrial Grade Wireless Modem RS485 Radio Station 1W 8km EBYTE E800-DTU(433L30-485) Digital Signal Processing Forward Error Correction
EBYTE
  • Order within 15 hours and 51 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • With operating temperature range: -40~+85C, adapting to a variety of harsh working environment.
[Frequency] : 410~441MHz
[Power] : 30dBm
[Distance] : 8.0km
[Interface] : RS485
[Introduction] :
[Features]: All the core components are imported originally , compared with the current imports of digital transceiver , we are the most advanced, most cost effective and the smallest one. Transmission power is optional, all technical indicators have met the European industry standards. Use temperature compensation circuit, the frequency stability is better than 2PPM. With operating temperature range: -40~+85C, adapting to a variety of harsh working environment. All with aluminum alloy shell, compact, easy installation, good heat dissipation; perfect shielding design, good electromagnetic compatibility and strong anti-interference ability. Power reverse protection, over-protection, antenna surge protection and other multiple protection functions, greatly increase the reliability of the transceiver. Powerful software features, all parameters can be programmed to set: such as power, frequency, air data rate, address ID, etc. Ultra-low power consumption, standby current is 20mA (the power consumption of power saving mode and sleep mode is lower), the transmitting current <= 350A (1W). With watchdog and accurate time layout, in the event of an exception, the module will automatically restart and continue to follow the previous parameters to operate.
Shipping and Returns
EBYTE.
433MHz Industrial Grade Wireless Modem RS485 Radio Statio...