1pcs Safety Light Curtain APS30 3/5/10M Protect Switch Area Sensor 10/12 Beams 40mm Grating Security Device 24V(APS30-1040,3M Distance_NPN PNP Universal)
ZGTUYEAJ
  • Order within 18 hours and 6 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Switches
  • Safety Light Curtain APS30 3/5/10M Protect Switch Area Sensor 10/12 Beams 40mm Grating Security Device 24V
Switches
NUMBER OF BEAMS
4-54 Anix (Can order up to 200 Anix)
SPACING
40mm
DETECTION HEIGHT
120-2120mm
DETECTION DISTANCE
3/5/10/15 Meter(15m , please
contact customer service)
OPERATING VOLTAGE
DC24V10%
POWER CONSUMPTION
5W
OUTPUT METHOD
NPN/PNP(Transistor)
RESPONSE TIME
10ms
SHAPE MATERIAL
Aluminum alloy
LIGHT CURTAIN MATERIAL
Detection method.Transsmin type
AMBIENT TEMPERATURE
20,RH85%
INSULATION RESISTANCE
>100M
ANTI-INTERFERENCE
10000Lux(Angle of incidence 5)
CONNECTION METHOD
M12 connector cable(3 pins with 2 wire)
M12 connector cable(4 pins with 4 wire)
PROTECT THE CIRCUIT
Reverse connection Protection/
Output short circuit protection
DIELECTRIC STRENGTH
AC1500V.60S
OPERATING TEMPERATURE
-15~+65
STORAGE TEMPERATURE
-25~+75
SECTION SIZE
30*30mm