1pc D150F750 Parabolic Newton Reflector Primary Mirror & 35mm Secondary Mirror - High Precision DIY Astronomy Accessory(D150F750+35mm)
DUOYING
  • Order within 16 hours and 27 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Parabolic Primary Mirror with 150mm Aperture and 750mm Focal Length for superior light convergence and clarity.
  • Includes a 35mm Secondary Mirror, devised for optimal performance in DIY astronomical telescope projects.
Please select the main mirror, or secondary mirror, or complete accessories according to your needs
Mirror-related knowledge
The difference between spherical primary mirror and parabolic primary mirror:
Shipping and Returns