1pc D150F1200 Reflective Telescope Accessories - 150mm Primary Mirror & 35mm Secondary Mirror for Stellar Observation(Primary Mirror+Secondary Mirror)
ZGHQHCDRH
  • Order within 15 hours and 51 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Upgrade your telescope with the D150F1200 reflective objective lens group, featuring a 150mm primary mirror for enhanced light gathering.
  • Experience stunning clarity with the 35mm short-axis secondary mirror, devised for optimal planetary observation including the moon and other bodies.
  • Enjoy high focal ratio performance with a focal length of 1200mm (F8), perfect for both amateur astronomers and seasoned stargazers.
Reflective Astronomical Telescope D150 F1200 Reflective Objective Lens group
Caliber: 150mm(Actual Outer Diameter 153mm) ;Focal Length: 1200mm(F8 High Focal Ratio);Edge thickness: 18mm;Surface shape accuracy : 1/6
Coating: Aluminum coating film and protective film.
The primary mirror is a spherical reflecting primary mirror, and the secondary mirror is an elliptical plane with a 35mm short axis
The lenses are good for observing planets such as the moon.
1 Pc/Package
Shipping and Returns
ZGHQHCDRH.
1pc D150F1200 Reflective Telescope Accessories - 150mm Pr...