EJUANDIE
  • Order within 15 hours and 53 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Upgrade your telescope with the D150F1200 reflective objective lens group, featuring a 150mm caliber for superior light gathering.
  • The spherical primary mirror and 35mm short-axis elliptical secondary mirror enhance your ability to observe bodies, including the moon and planets.
  • With a focal length of 1200mm (F8 high focal ratio), this lens group is perfect for both amateur astronomers and seasoned stargazers.
Reflective Astronomical Telescope D150 F1200 Reflective Objective Lens group
Caliber: 150mm(Actual Outer Diameter 153mm) ;Focal Length: 1200mm(F8 High Focal Ratio);Edge thickness: 18mm;Surface shape accuracy : 1/6
Coating: Aluminum coating film and protective film.
The primary mirror is a spherical reflecting primary mirror, and the secondary mirror is an elliptical plane with a 35mm short axis