1pc D150F1200 Reflective Astronomical Telescope Accessories - 150mm Primary Mirror & 35mm Secondary Mirror(Primary Mirror+Secondary Mirror)
RGKOUZ
  • Order within 12 hours and 57 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • 150mm primary mirror with a 1200mm focal length (F8), perfect for detailed astronomical observations.
  • Includes a 35mm short-axis elliptical secondary mirror for enhanced light reflection and clarity.
Reflective Astronomical Telescope D150 F1200 Reflective Objective Lens group
Caliber: 150mm(Actual Outer Diameter 153mm) ;Focal Length: 1200mm(F8 High Focal Ratio);Edge thickness: 18mm;Surface shape accuracy : 1/6
Coating: Aluminum coating film and protective film.
The primary mirror is a spherical reflecting primary mirror, and the secondary mirror is an elliptical plane with a 35mm short axis
The lenses are good for observing planets such as the moon.
1 Pc/Package
Shipping and Returns