1pc D150F1200 Reflective Astronomical Telescope Accessories - 150mm Primary Mirror & 35mm Secondary Mirror(35 Short-axis Secondary Mirror)
XXKKUQSD
  • Order within 19 hours and 46 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Upgrade your telescope with the D150F1200 reflective objective lens group, featuring a 150mm primary mirror for superior light gathering and clarity.
  • Experience stunning planetary views with the 35mm short-axis secondary mirror, devised for optimal performance in observing bodies like the moon.
  • With a focal length of 1200mm (F8 high focal ratio), this telescope setup is perfect for both amateur astronomers and experienced stargazers looking to explore the night sky.
Reflective Astronomical Telescope D150 F1200 Reflective Objective Lens group
Caliber: 150mm(Actual Outer Diameter 153mm) ;Focal Length: 1200mm(F8 High Focal Ratio);Edge thickness: 18mm;Surface shape accuracy : 1/6
Coating: Aluminum coating film and protective film.
The primary mirror is a spherical reflecting primary mirror, and the secondary mirror is an elliptical plane with a 35mm short axis
The lenses are good for observing planets such as the moon.
1 Pc/Package
Shipping and Returns