1.25" 40 Mm Eyepiece for Astronomical Telescope Accessories Astronomical Telescope Part(1.25MUPL40MM)
DIRECTNINE BASICS
  • Order within 17 hours and 13 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Eyepiece focal length: 40mm. Lens material: optical glass.
  • Barrel Size: 1.25 inches (31.7 mm). Lens coating: full broadband green film.
Barrel Size: 1.25 inches (31.7 mm)
Eyepiece focal length: 40mm
Lens material: optical glass
Lens coating: full broadband green film
Interface size: 1.25 inches (about 31.7mm)
Thread specification: m28.6 * 0.6mm
Field of view: 48 degrees
Net weight: 95g
Gross weight: 124g
Shipping and Returns
DirectNine Basics.
1.25" 40 Mm Eyepiece for Astronomical Telescope Accessori...