TUOPUONE
  • Order within 19 hours and 5 minutes to get between May 21 - May 27
Description
  • Up To 120kg.Cm Torque On 24V Voltage, Suitable For Applications Such As Industrial Equipments And Robotics, Etc. It Is A Ideal Choice For Large Torque Solution Projects. The Speed And Acceleration Values Are Settable To Make The Motion Effect Softer And Reduce Impact From Inertia
Specifications
PRODUCT MODEL: RSBL120-24
TORQUE: 120kg.cm@24V
ROTATION ANGLE: 360 (0~4095)
POSITION SENSOR RESOLUTION: 0.088 (360/4096)
MECHANISM LIMIT ANGLE: No limit
WORKING VOLTAGE: 9 ~ 24 V (typ. 24V)
GEAR: high precision steel gear (reduction ratio 1:232)
NO-LOAD SPEED: 0.2sec/60degree 50RPM@24V
ENCODER TYPE: 360 magnetic encoder
ID RANGE: 1 ~ 253 (1 by default)
BAUDRATE: 38400bps ~ 1Mbps (1Mbps by default)
NO-LOAD CURRENT: 200mA
LOCKED-ROTOR CURRENT: 4A